Planując wyposażenie szkoły w nowoczesny sprzęt interaktywny, taki jak tablice, monitory, komputery, tablety czy projektory, szukamy najlepszej oferty, która ma nam zapewnić nie tylko wysoką jakość, ale także rozsądną cenę.

W dzisiejszych czasach niezwykle istotne jest dbanie o środowisko naturalne i nasze otoczenie. Dlatego warto także zastanowić się nad tym, czy zakupiony przez nas sprzęt jest ekonomiczny i pozwala na swobodne użytkowanie przy niższym zużyciu energii.

Zielona technologia

Na szczęście współczesna technologia nie opiera się już wyłącznie na pozyskiwaniu jak najlepszych efektów, bez zwracania uwagi na niszczycielskie skutki uboczne produkcji takiego sprzętu. Koniec z ogromnymi rachunkami za prąd i koniec ze szkodliwym oddziaływaniem na nasze zdrowie. Teraz inwestujemy w technologię ekologiczną, zaliczaną do tzw. Zielonego IT.

Na rynek wbiegły nowe, lepsze i bardziej oszczędne urządzenia, przeznaczone przede wszystkim dla szkół, przedszkoli i innych placówek oświatowych. Nad ich jakością czuwa wiele firm, które testują i sprawdzają sprzęt w zakresie spełniania wytyczonych norm. Jednym z takich zespołów jest szwedzka spółka TCO Development. Przeprowadzane przez nich testy dotyczą głównie monitorów komputerowych oraz elektronicznych urządzeń biurowych, oceniają ich zgodność m.in. pod względem emisji promieniowania, ergonomii, energooszczędności i ekologii.

Nowa jakość

Certyfikat TCO otrzymują produkty, które przechodzą wnikliwe testy w zakresie cyklu życia w odniesieniu do ochrony środowiska, zdrowia i bezpieczeństwa, a także społecznej odpowiedzialności w kontekście produkcji. Rygorystyczna weryfikacja wielu czynników na wszystkich etapach cyklu życia produktu obejmuje trwałość urządzeń, efektywność energetyczną podczas użytkowania oraz eliminację lub redukcję substancji niebezpiecznych, a także recyklingu na końcowym etapie życia produktu.

Wytyczne TCO dotyczące projektorów, które pojawiły się z tegorocznej ofercie, wymagają również, żeby wyroby spełniały wysokie kryteria wyświetlanego obrazu oraz były wyposażone w tryb Eco, który pozwala zużywać mniej energii oraz zmniejszyć poziom hałasu akustycznego. Dodatkowo projektor nie może zawierać rtęci lub innych substancji niebezpiecznych.

Dlatego warto przed zakupem zwrócić uwagę na to, czy dane urządzenie jest nie tylko wykonane z trwałych materiałów i atrakcyjne cenowo. Ważne jest, aby posiadało funkcje, które pozwalają zaoszczędzić na rachunkach i jednocześnie odciążają środowisko od zbędnych zanieczyszczeń, np. tryb Eco, możliwość uśpienia lub hibernacji czy wyposażenie w monitor LED.

Razem zadbajmy o nasze środowisko.